Auginimas plastikiniuose tuneliuose. Ką reikia žinoti?

Pačioje Lietuvos žemės ūkio gobeleno širdyje sodo tuneliai – plastikiniai kupolai, kurie tarsi burbulai driekiasi virš dirvos – sukėlė revoliuciją auginant augalus. Metų laikams keičiantis nuo žvarbių šalčių iki sodrios vasaros šilumos, šios neįmantrios konstrukcijos tapo tyliais sodininkystės sėkmės sargybiniais. Tačiau kas tiksliai yra šie sodo tuneliai ir kodėl jie tokie veiksmingi?

Sodo tunelis, dar vadinamas polietunėliu, yra pusapvalis rėmas, aptrauktas polietileno plastiku, sukuriantis uždarą aplinką augalams. Ši paprasta, bet išradinga technologija pakeičia auginimo sezoną ir šiuolaikiniam sodininkui suteikia daugybę privalumų. Teigia Gardenway.lt atstovai

gardenway.lt nuotrauka

Sodo tunelių privalumai

Šių plastikinių tunelių privalumai tokie pat turtingi ir įvairūs kaip ir pats Lietuvos kraštovaizdis. Pirma, jie suteikia apsaugą. Plastikinis dangtis apsaugo gležnus augalus nuo orų kaprizų – nuo smarkaus vėjo, liūčių ar stingdančio šalčio. Vabzdžiams ir kenkėjams sunkiau pasiekti augalus, o ligos lieka užnugaryje.

Be to, plastikiniai tuneliai pailgina auginimo sezoną. Sulaikydami saulės šilumą, jie sukuria mikroklimatą – gabalėlį Viduržemio jūros šilumos viduryje Šiaurės Europos. Tai reiškia, kad sodinti galima pradėti anksčiau, o derlių nuimti vėliau, o tai yra didelė paspirtis tiems, kurie trokšta šviežių produktų ne pagal tradicinį auginimo kalendorių.

Geriausi plastikinių tunelių augalai

Ne visi augalai tinka gyventi po plastikiniu stogu, tačiau daugelis jų puikiai auga šiltame jo glėbyje. Pateikiame sezoninį augalų, kuriuos geriausia auginti Lietuvoje po sodo tunelių danga, kalendorių:

  • Pavasaris (kovo-gegužės mėn.): Tai laikas sėti šilumą mėgstančius augalus, kurie lauke drebėtų. Pomidorus, agurkus ir paprikas galima pradėti sėti anksti, kad jie galėtų pradėti augti dar prieš pasimėgaudami vasaros saulės spindesiu.
  • Vasara (birželio-rugpjūčio mėn.): Vasaros įkarštis puikiai tinka augalams, mėgstantiems karštį. Klestės baklažanai ir bazilikai, o lapinius žalumynus, pavyzdžiui, špinatus, galima auginti iš dalies šešėlyje esančiuose tuneliuose, kad jie nenudegtų.
  • Ruduo (rugsėjo-lapkričio mėn.): Kai pradeda šalti, tuneliai apsaugo vėlyvuosius morkų, burokėlių ir įvairių prieskoninių augalų pasėlius.

Sodinimas po plastiku: Darnus ciklas

Auginimas po plastiku reikalauja, kad sodininkas laikytųsi ciklinio požiūrio. Metai gali prasidėti ankstyvuoju ridikėlių derliumi, po to – vasarinėmis salotomis, o baigtis – žieminiais kopūstais. Kiekvienas augalas turi savo akimirką po plastikiniu dangumi, o gerai suplanuotas tunelis tampa produktyvumo varikliu ištisus metus.

Sodo tunelio pritaikymas Lietuvoje

Lietuvoje plastikinis tunelis tapo savarankiškumo simboliu ir žmogaus išradingumo įrodymu. Jis priešinasi gamtos stichijoms, yra aiškus augimo burbulas vidury atšiaurių laukų arba drėgnas prieglobstis žvarbią vasarą. Tiems, kurie nori įsitraukti į šią sodininkystės revoliuciją, svarbu ne tik pirkti prekes – tai investicija į gyvenimo būdą, kuris žada šviežius, namuose užaugintus produktus beveik ištisus metus.

Auginimas plastikiniuose tuneliuose yra daugiau nei metodas – tai kelionė su gamta per unikalų mūsų mylimos Lietuvos klimato juostą. Gilindamiesi į šį metodą prisimename savo ryšį su dirvožemiu ir metų laikais – taip puoselėjame ne tik augalus, bet ir giliau vertiname mus maitinančią žemę.

Related Posts