Permainos prekybos tinklų kasose: nuo kitų metų – nenustebkite dėl grąžos

Nuo 2025 metų 1 ir 2 centų monetos išnyks iš apyvartos, o prekių krepšelio kaina parduotuvėse bus apvalinama. Tai reiškia, kad pirkėjai už prekes sumokės 1–2 centais daugiau arba mažiau, priklausomai nuo galutinės sumos.

Lietuvos bankas pastebi, kad šios monetos nebeturi praktinės vertės, nes dauguma jų naudojamos tik grąžai ir dažnai tiesiog pametamos arba nenaudojamos.

Apvalinimas įsigalios nuo 2025 m. gegužės 1 d., kai už prekes mokant grynaisiais pinigais, kaina bus apvalinama iki artimiausių 5 centų pagal matematinę taisyklę: jei paskutinis skaitmuo arčiau 5 – apvalinama į didesnę pusę, jei arčiau 0 – į mažesnę. Tai bus taikoma visoms prekių sumoms, atsiskaitant grynaisiais.

1 ir 2 centų monetos išlieka apyvartoje ir galės būti naudojamos apvalintoms sumoms sumokėti arba kaip grąža. Prekybininkai neprivalo priimti daugiau nei 50 tokių monetų vienam mokėjimui.

Lietuvos bankas atkreipia dėmesį, kad šiuo metu apyvartoje yra daugiau nei 300 mln. 1 ir 2 centų monetų, kurios sudaro 59% visų monetų, tačiau pagal vertę – tik 3%. Dauguma šių monetų niekada negrįžta į apyvartą, nes žmonės jas pameta arba laikome taupyklėse ir kitose vietose.

Gaminti 1 ir 2 ct monetas kainuoja daugiau nei jų vertė, ir kasmet apie 2 mln. eurų vertės šių monetų yra prarandama.

Tai atitinka net 12 traukinių vagonų svorį. Iš visų išleistų 1 ir 2 centų monetų du trečdaliai niekada negrįžta į apyvartą.

Euro zonos šalyse Nyderlandai, Belgija, Suomija, Airija, Italija ir Slovakija jau nebeleidžia šių monetų į apyvartą ir taiko apvalinimą, o kitose euro zonos šalyse monetos ir toliau cirkuliuoja.

Ne euro zonos šalyse, tokiose kaip Švedija, Norvegija, Danija, Kanada ir Australija, taip pat taikomas prekių krepšelio apvalinimas.

Visos teisės saugomos © 2024 | Kopijuoti turinį be raštiško sutikimo griežtai draudžiama.

Spalvinimo paveiksliukai | Gambar untuk mewarnai | buvis.lt