Sveika gyvensena ir ekologiški produktai šiuo metu tapo labai madinga tendencija. Tačiau rinktis ekologiškus maisto produktus yra ne tik madinga, bet ir naudinga. Tik ar tikrai žinome, kas yra ekologiškas produktas? Ekologiški gyvulininkystės produktai gaminami iš gyvulių, kurie nuo jų gimimo, ar išsiritimo augo ekologiniame ūkyje ir buvo šeriami ekologiškais pašarais. Ekologiški maisto produktai gaminami iš ekologiškų ingredientų. Maistas perdirbamas naudojant biologinius, mechaninius ir fizinius metodus. Vadinasi, ekologiškuose maisto produktuose nėra pesticidų, sintetinių trąšų, konservantų bei antibiotikų. Norint pirkti ekologiškus produktus, reikia mokėti juos atpažinti, žinoti jų ženklinimą.
Kaip atpažinti ekologiškus maisto produktus?
- Visi Europos Sąjungoje pagaminti ekologiški fasuoti maisto produktai turi būti paženklinti Europos Sąjungos ekologinės gamybos logotipu. Taip pat šis logotipas naudojamas ir nefasuotiems ekologiškiems ES pagamintiems ir iš trečiųjų šalių importuotiems produktams ženklinti.
- Trumpiniais „Bio“, „Eco“ atskirai ar žodžių junginiuose žymimi produktai, atitinkantys žemės ūkio ir maisto produktų ekologinės gamybos reikalavimus.
- Be ES ekologinės gamybos logotipo ant pakuotės dar turi būti kontrolės institucijos ar kontrolės įstaigos kodas (pvz.: LT-EKO-001). Taip pat vietos, kurioje buvo užaugintos sudėtyje esančios žemės ūkio žaliavos, nuoroda.
- Be to ekologiški produktai dar gali būti ženklinami nacionaliniais ir privačiais ekologinės gamybos logotipais.
- Ūkininkai, kurie prekiauja ekologiškos gamybos produktais, privalo turėti specialius sertifikatus. Juos ir jų galiojimą galima patikrinti VšĮ „Ekoagros“ internetinėje svetainėje.
- Ekologinės gamybos logotipas ir kontrolinės įstaigos kodas turi būti pateikiami ant pakuotės, tame pačiame regėjimo lauke. Iškart po kontrolės įstaigos kodu, turi būti pateikiama vietos, kurioje buvo užaugintos sudėtyje esančios žemės ūkio žaliavos, nuoroda.
- Užrašai ant produktų pakuočių „tik iš natūralių ingredientų“, „be hormonų“, „genetiškai nemodifikuota“,„ūkininkų produkcija“, „natūralus“ nepatvirtina, jog maistas yra ekologiškas.
- Ekologiškais produktais nelaikomi laukinių gyvūnų medžioklės ir žvejybos produktai.
Vis daugiau šeimų pageidauja rinktis ekologiškus maisto produktus. Šis noras tikrai sveikintinas, tačiau reikia kruopščiai rinktis prekes ir atidžiai apžiūrėti produktų pakuotes.