Kontraceptinė injekcija

Kontraceptinė injekcija

Kontraceptinė injekcija – su kiekvienais metais vis labiau populiarėjantis kontracepcijos būdas. Yra trys oficialūs tokių injekcijų tipai: Depo-Provera, trunkanti 12 savaičių, Sayana Press, trunkanti 13 savaičių ir Noristerat, trunkanti 8 savaites. Populiariausiu galime vadinti Depo-Provera tipą, kadangi tai yra optimaliausias pasirinkimas laiko atžvilgiu.

Kontraceptinė injekcija yra sudaryta progestogeno pagrindu. Ši injekcija sukietina gimdos kaklelio išskiriamas gleives, kurios neleidžia spermai pasiekti moters kiaušinėlio. Taip pat, kontraceptinė injekcija stabdo ir kiaušinėlio išskyrimo procesą, t.y. ovuliaciją.

Faktai apie kontraceptinę injekciją

 • Naudojant kontraceptinę injekciją tinkamai, jos efektyvumas siekia daugiau nei 99 procentus. Tai reiškia, jog pastoja mažiau nei 1 moteris iš šimto, naudojančių kontraceptinę injekciją metus laiko.
 • Ši kontracepcija trunka nuo 2 iki 3 mėnesių, priklausomai nuo pasirinkto jos tipo. Todėl kasdien jaudintis dėl apsisaugojimo nuo apvaisinimo nereikės – tuo pasirūpins organizme esanti injekcija.
 • Kontraceptinė injekcija yra ypač naudinga užmaršioms moterims, kurios veikiausiai pamirštų kasdien išgerti kontraceptinę piliulę.
 • Kontraceptinė injekcija yra naudinga moterims, kurios negali naudoti kitų kontracepcijos būdų dėl juose naudojamų estrogenų.
 • Vartojami medikamentai įtakos kontraceptinei injekcijai neturi.
 • Kontraceptinė injekcija padeda apsisaugoti nuo gimdos kaklelio vėžio bei uždegiminių dubens ligų.
 • Kontraceptinės injekcijos gali turėti šalutinių efektų: svorio padidėjimas, nuotaikų kaita, padidėjęs krūtinės jautrumas, destabilizavęsis kraujavimas. Šie šalutiniai efektai nėra labai pavojingi, tačiau kontraceptinė injekcija negali būti pašalinama iš organizmo. Todėl jei šalutiniai efektai nepraeis savaime, jie tęsis vis injekcijos veikimo laikotarpį.
 • Mėnesinės, naudojant kontraceptinę injekciją, gali tapti nebereguliarios arba ilgesnės nei įprastai. Esant tokiai situacijai dėl tolesnių veiksmų privalote pasitarti su savo gydytoju.
 • Vieną kartą susileista kontraceptinė injekcija gali turėti įtakos moters vaisingumui maždaug metus. Todėl moterims, kurios artimiausiu metu planuoja nėštumą, kontraceptinių injekcijų naudoti nereikėtų.
 • Depo-Provera kontraceptinių injekcijų naudojimas gali įtakoti natūralų estrogenų išsiskyrimą. Tai gali kiek susilpninti kaulų tvirtumą.
 • Kontraceptinė injekcija neapsaugo nuo lytiniu keliu plintančių ligų. Tam reikėtų naudoti papildomas kontraceptines priemones, t.y. prezervatyvus.

Kaip kontraceptinė injekcija veikia?

Kontraceptinės injekcijos Depo-Provera ir Noristerat dažniausiai yra leidžiamos į makšties raumenį, tačiau dalimi atvejų jos gali būti leidžiamos ir į raumenį esantį rankoje. Sayana Press dažniausiai yra leidžiama po pilvo ar šlaunų oda.

Kontraceptinė injekcija veikia taip pat kaip ir implantas. Ji stabiliai išleidžia hormono progestogeno dozes į moters kraują. Tai yra hormonas, tolygus tam, kurį moters kūnas gamina natūraliai.

Nuolatinis progestogeno išskyrimas į moters organizmą:

 • Stabdo moters ovuliaciją, t.y. kiaušinėlio išskyrimą kiekvieną mėnesį.
 • Tirština gimdos kaklelio gleives, kurios neleidžia spermai pasiekti kiaušinėlio.
 • Sukietina įsčių išorę, kuri pagamintam kiaušinėliui trukdo išlikti stabilioje pozicijoje.

Kontraceptinės injekcijos gali būti naudojamos bet kuriuo menstruacijų ciklo metu. Tačiau prieš pradedant naudoti šį kontracepcijos būdą būtina žinoti ar moteris nėra nėščia.

Kontraceptinė injekcija moterims
Kontraceptinė injekcija moterims

Kada injekcija pradeda veikti?

Jei kontraceptinė injekcija patenka į moters organizmą per pirmąsias 5 menstruacijų ciklo dienas, ji nuo apvaisinimo pradeda saugoti iškart. Jei injekcija yra leidžiama bet kuriuo kitu ciklo metu – injekcijos veikimas prasideda maždaug po savaitės, t.y. 7 dienų. Per šį laikotarpį, norint apsisaugoti nuo apvaisinimo, reikia naudoti alternatyvias kontracepcijos priemones.

Po gimdymo

Jei po gimdymo nemaitinate krūtimi pradėti naudoti kontraceptinę injekciją galite absoliučiai bet kuriuo metu. Jei krūtimi vis dėlto maitinate, injekciją patartina pradėti vartoti praėjus bent 6 savaitėms po gimdymo, nors esant būtinybei galima ir kiek ankščiau.

 • Jei kontraceptinę injekciją pradėsite naudoti praėjus ne daugiau nei 21 dienai po gimdymo, nuo apvaisinimo būsite pradedama saugoti iškart.
 • Jei kontraceptinė injekcija bus pradedama vartoti praėjus daugiau nei 21 dienai po gimdymo, injekcija efektyvia taps praėjus 7 dienoms, todėl tuo metu jums prireiks papildomų kontracepcijos priemonių.

Po persileidimo arba aborto

Po persileidimo arba aborto kontraceptinę injekciją pradėti naudoti galima iškart – ji pradės veikti tuo metu, kai pateks į jūsų organizmą. Jei kontraceptinė injekcija bus pradėta naudoti praėjus daugiau nei 5 dienoms po persileidimo arba aborto, iki veikimo pradžios reikės palaukti bent 7 dienas.

Kas gali naudoti kontraceptinę injekciją?

Dauguma moterų be jokių problemų gali naudoti kontraceptinę injekciją. Vis dėlto, ji gali daliai moterų ir netikti, jei:

 • Dvejonės dėl to, ar moteris konkrečiu momentu tikrai nėra nėščia.
 • Noras turėti reguliarų mėnesinių ciklą.
 • Moters ligų istorija, kurioje yra insultas arba kitos širdies ligos.
 • Problemos su kraujo krešėjimu.
 • Kepenų ligos.
 • Tendencingai pasikartojanti migrena.
 • Konkrečiu momentu arba praeityje turėtas krūties vėžys.
 • Sergama diabetu su komplikacijomis.
 • Sergama kepenų ciroze arba turima kepenų navikų.
 • Gresia osteoporozė.

Kontraceptinės injekcijos pliusai ir minusai

Pagrindiniai kontraceptinės injekcijos privalumai yra:

 • Injekcijos veikimo laikotarpis trunka nuo 2 iki 3 mėnesių, todėl ilgą laiką galima ją pamiršti bei nesirūpinti dėl kontracepcijos.
 • Kontraceptinės injekcijos naudojimas leidžia pamiršti kontracepcijos naudojimo sukeliamas problemas lytinio akto metu, kai alternatyvių kontraceptinių priemonių naudojimas trukdo susijaudinimui.
 • Kontraceptinė injekcija yra puikus pasirinkimas moterims, kurios negali naudotis tais kontracepcijos būdais, kurie yra paremti estrogenų išskyrimu, kaip pvz. kontraceptinės piliulės ar makšties žiedas.
 • Kontraceptinė injekcija yra tinkamas pasirinkimas toms moterims, kurios neseniai pagimdė atžalą bei maitiną ją krūtimi.
 • Kiti medikamentai neturi absoliučiai jokios įtakos kontraceptinės injekcijos efektyvumui.
 • Kontraceptinė injekcija gali leisti išvengti sunkių ar skausmingų mėnesinių bei priešmenstruacinių simptomų.
 • Kontraceptinė injekcija gali padėti apsisaugoti nuo uždegiminių dubens ligų bei gimdos kaklelio vėžio.

Taip, kontraceptinių injekcijų privalumai išties žavi, tačiau ties jais sustoti nereikėtų, kadangi kontraceptinės injekcijos turi ir pakankamai nemažų minusų:

 • Sutrinka menstruacijų ciklas. Naudojantis kontraceptinėmis injekcijomis keletą mėnesių per metus nieko drastiško jūsų menstruacijų ciklui neatsitiks. Bet jei kalbėsime apie šių injekcijų naudojimą bent metus laiko – tai gali stipriai įtakoti moters menstruacijų ciklo periodiškumą. Ciklas gali tapti nebereguliarus, o mėnesinės gali vieną kartą būti ypač skaudžios, kai tuo tarpu kitą – išties lengvos. Kontraceptinių injekcijų į organizmą išleidžiamas progestogenas jame nelieka amžinai, todėl vienu ar kitu metu šie simptomai tikrai baigsis. Vis dėlto, nors daliai moterų tokie simptomai gali dingti vos po keleto dienų, kitoms šių hormonų pasišalinimas iš organizmo gali trukti ir iki keleto mėnesių. Dar keblesnė situacija yra tuomet, jei kalbėsime apie moteris, kurios bando pradėti nėštumą – joms kontraceptinių injekcijų išleisto progestogeno pašalinimas, kartu pašalinant ir nenorimus simptomus, gali užtrukti.
 • Padidėja svoris. Kontraceptinės injekcijos gali privesti ir prie svorio padidėjimo – dažniausiai tai galioja jaunoms merginoms, dar nesulaukusioms pilnametystės, arba moterims, kurios ir taip turi didelį antsvorį.
 • Nors susidūrimo su šiais šalutiniais efektais tikimybė yra nedidelė, tačiau realiais kontraceptinių injekcijų vartojimo padariniais galime vadinti ir nuotaikų kaitą, lytinių santykių nebenorėjimą, padidėjusį krūtinės jautrumą, galvos skausmus ir inkštirų atsiradimą.

Depo-Provera, estrogenas ir kaulų silpnėjimo rizika

Depo-Provera kontraceptinių injekcijų naudojimas įtakoja jūsų organizme esančio estrogeno kiekį. Todėl gali pradėti silpnėti jūsų kūno kaulų tvirtumas. Vis dėlto, tai tikrai nėra taip baisu kaip gali skambėti – kaulai susilpnėja išties menkai, o nustojus vartoti kontraceptines injekcijas jų stiprumas grįžta į standartinę būseną, tad, tai jokių ilgalaikių problemų tikrai nesukelia.

Tačiau, tai gali būti ganėtinai nemaža problema merginoms iki 18-os metų. Tokio amžiaus merginų kaulai dar tik formuojasi, todėl staiga prasidedantis jų silpnėjimas gali privesti ir prie ilgalaikių problemų.

Rizikos faktoriai

Kaip jau ir minėjome, kontraceptinės injekcijos gali sukelti kaulų silpnėjimą. Taip pat, retais atvejais, kontraceptinių injekcijų leidimo metu į organizmą gali patekti ir vienokių ar kitokių infekcijų. Kartais gali pasireikšti ir organizmo alerginė reakciją į injekciją.

Related Posts