Progestogeno tabletės

Progestogeno tabletės - vartojimas

Progestogeno tabletės – tai tabletės, kurių sudėtyje yra gausu progestogeno, bet nėra estrogeno, kurio galime rasti nemažoje dalyje alternatyvių kontracepcijos priemonių. Progestogeno tablečių vartojimas yra paprastas – užtenka suvartoti po vieną tabletę kasdien, patartina nuolatos panašiu laiku.

Progestogeno tabletės tirština gimdos kaklelio išskiriamas gleives, kurios stabdo spermą jai norint pasiekti moters kiaušinėlį. Taip pat, dalis progestogeno tablečių stabdo ovuliacijos procesą, kurio metu iš kiaušidžių yra išskiriamas kiaušinėlis.

Faktai apie progestogeno tabletes

 • Jei progestogeno tabletės yra naudojamos tinkamai, jų efektyvumas siekia net daugiau nei 99 procentus atvejų. Tai reiškia, jog mažiau nei 1 moteris iš šimto, vartojančių tokio tipo tabletes, yra apvaisinamos per metus laiko siekiantį laikotarpį;
 • Progestogeno tabletes reikia gerti po vieną, kasdien, be pertraukų tarp pasibaigusio ir pradedamo tablečių pakelių;
 • Progestogeno tabletės yra idealus pasirinkimas toms moterims, kurios negali naudotis kontracepcija, kuri yra paremta estrogeno išskyrimu į organizmą;
 • Progestogeno tabletes, skirtingai nei nemažą dalį kitų kontraceptinių priemonių, galima vartoti net jei esate vyresnė nei 35-erių ir rūkote;
 • Progestogeno tabletes patartina gerti kasdien tuo pačiu metu. Nedidelis laiko skirtumas didelės įtakos tabletės efektyvumui neturės, bet jei tabletė kitą dieną bus išgerta 3 valandomis ankščiau arba vėliau nei vakarykštė tabletė, jos efektyvumas gali smarkiai sumažėti arba net visiškai dingti;
 • Viduriavimas/vėmimas gali neigiamai įtakoti šio kontracepcijos būdo efektyvumą;
 • Dalis medikamentų gali įtakoti progestogeno tablečių efektyvumą – dėl detalesnės informacijos kreipkitės į savo gydytoją;
 • Mėnesinės progestogeno tablečių dėka gali tapti švelnesnės/mažiau skaudžios;
 • Galimi šalutiniai šių tablečių efektai: odos išbėrimas arba padidėjęs krūtų jautrumas;
 • Progestogeno tabletės neapsaugo nuo lytiniu keliu plintančių ligų. Norint apsisaugoti ir nuo jų, reikalingos papildomos kontracepcijos priemonės, iš kurių dažniausiai šiam tikslui yra naudojami prezervatyvai.

Kaip progestogeno tabletės padeda apsisaugoti nuo apvaisinimo?

Progestogeno formulė
Progestogeno formulė

Progestogeno tabletės apsaugo moterį nuo apvaisinimo tirštindamos gimdos kaklelio išskiriamas gleives ir stabdydamos ovuliacijos procesą. Vis dėlto, kalbant apie ovuliacijos procesą, neapsigaukite bei negalvokite, jog visos progestogeno tabletės atlieka šią funkciją – tai daro tik nedidelė jų dalis.

Progestogeno tablečių vartojimas

Yra du pagrindiniai progestogeno tablečių tipai:

 • 3 valandų progestogeno tabletės turi būti suvartojamos tuo pačiu 3 valandų tarpe kasdien. Populiariausi tokių tablečių pavyzdžiai : „Femulen“, „Micronor“, „Norgeston“ ir „Noriday“;
 • 12 valandų progestogeno tabletės, kurios turi būti suvartotos tuo pačiu 12 valandų laikotarpiu kasdien. Populiariausias tokių tablečių pavyzdys – „Cerazette“.

Ypač svarbu suprasti, jog kiekviena skirtinga progestogeno tabletė gali skirtis esminiais savo vartojimo aspektais. Todėl prieš naudojant progestogeno tabletes reikia perskaityti informacinį lapelį. Tai yra svarbu dėl progestogeno tablečių ypatybės skirtingai reaguoti su vienokiais ar kitokiais medikamentais.

Progestogeno tablečių pakelyje yra 28 tabletės. Reikia suvartoti po vieną kasdien, tuo pačiu 3 arba 12 valandų laikotarpiu, priklausomai nuo naudojamų tablečių tipo. Nėra jokios pertraukos pabaigus vieną pakelį prieš pradedant kitą – pradėti naujo pakelio vartojimą reikia jau kitą dieną po pirmojo pakelio pabaigimo.

Pirmo tablečių pakelio pradėjimas

 • Išsirinkite jums patogiausią tablečių vartojimo laiką, kuris atitiktų jūsų kasdieninę dienotvarkę ne tik pirmąją dieną, bet ir visą laiką ateityje;
 • Tęskite pakelyje esančių tablečių vartojimą kasdien iki tos dienos, kol suvartosite paskutinę pakelyje esančią tabletę;
 • Naują tablečių pakelį pradėkite vartoti jau kitą dieną.

Progestogeno tablečių pakelį galima pradėti bet kurią menstruacijų ciklo dieną. Jei pradėsite pakelį pirmąją ciklo dieną, jis iš karto taps efektyviu bei pradės saugoti jus nuo apvaisinimo, tad papildomos kontracepcijos nereikės.

Jei progestogeno tabletes vartoti pradėsite 2-5 menstruacijų ciklo dienomis, būsite iškart apsaugota nuo apvaisinimo, nebent jūsų menstruacijų ciklas yra ypač trumpas, t.y. trunka trumpiau nei 24 dienos. Tokiu atveju jums reikės papildomų kontracepcijos priemonių tol, kol bus suvartotos pirmosios 2 progestogeno tabletės.

Jei progestogeno tablečių pakelį vartoti pradėsite bet kurią kitą menstruacijų ciklo dieną, iškart saugoma nuo apvaisinimo nebūsite – tai įvyks tik progestogeno tabletes vartojant bent 2 dienas iš eilės.

Po gimdymo

Jei susilaukėte atžalos, progestogeno tabletes vartoti galite pradėti 21-ąją dieną po gimdymo. Pradėję vartoti tabletes šią dieną, nuo apvaisinimo būsite saugoma iškart. Jei progestogeno tabletes pradėsite vartoti vėliau nei 21 dieną po gimdymo, saugoma nuo apvaisinimo būsite tik po 2 tablečių suvartojimo.

Po persileidimo arba aborto

Po persileidimo ar aborto, jei progestogeno tabletes vartoti pradėsite per pirmąsias 5 dienas, nuo apvaisinimo būsite saugoma iš karto. Jei progestogeno tabletes vartosite praėjus daugiau nei 5 dienoms – jos efektyvios taps tik suvartojus bent 2 tabletes iš eilės.

Ką daryti praleidus tabletę?

Jei praleidote progestogeno tabletę ir jos neišgėrėte, tolimesni jūsų veiksmai priklausys nuo:

 • Vartojamų progestogeno tablečių tipo;
 • Kiek tablečių suvartoti pamiršote ir kiek laiko praėjo nuo tol, kai buvo praleista pirmoji tabletė;
 • Ar turėjote lytinių santykių nesinaudodami kitomis kontraceptinėmis priemonėmis per pastarąsias 7 dienas.

Jei progestogeno tabletę suvartoti vėluojate iki 3-12 valandų

Jei progestogeno tabletę suvartoti vėluojate 3-12 valandų, priklausomai nuo vartojamų tablečių tipo:

 • Išgerkite progestogeno tabletę kuo greičiau;
 • Tabletes toliau vartokite įprastu ritmu, net jei tai ir reikš, jog turėsite suvartoti 2 progestogeno tabletes per vieną dieną.

Tokiu atveju progestogeno tabletės išliks efektyvios – būsite apsaugota nuo apvaisinimo ir papildomų kontracepcijos būdų vartoti neprireiks. Taip pat, rūpintis, jei pastaruoju metu mylėjotės be papildomos kontracepcijos, nereikia. Nuo potencialios to žalos apsaugos naudojamos progestogeno tabletės.

Jei progestogeno tabletę suvartoti vėluojate daugiau nei 3-12 valandų

Jei progestogeno tabletę suvartoti vėluojate daugiau nei 3-12 valandų, priklausomai nuo vartojamų tablečių tipo:

 • Išgerkite progestogeno tabletę kuo greičiau;
 • Tabletes toliau vartokite įprastu ritmu, net jei tai ir reikš, jog turėsite suvartoti 2 progestogeno tabletes per vieną dieną.

Šiuo atveju jūsų elgesio schema nesikeičia. Tačiau keičiasi tai, jog tokiu atveju iškart nuo apvaisinimo saugomo tablečių pagalba nebūsite. Progestogeno tabletės vėl efektyvios taps po 2-7 dienų, priklausomai nuo vartojamų tablečių tipo. Tuo metu, norint saugotis, reikės naudoti ir kitas kontracepcijos priemones.

Laikotarpis, kol tabletės vėl taps efektyvios, priklauso nuo vartojamų tablečių tipo:

 • Jei naudojate 3 valandų tabletes, jums papildomos kontracepcijos reikės kol bus išgertos 2 progestogeno tabletės.
 • Jei naudojate 12 valandų tabletes, jums papildomos kontracepcijos reikės kol bus išgertos 7 tabletės.

Vėmimas ir viduriavimas

Jei vemiate nepraėjus nei 2 valandos po progestogeno tabletės gėrimo, tai gali tapti didele kliūtimi tabletės absorbacijai kraujyje. Būtent dėl to, reikėtų iškart po vėmimo išgerti dar vieną tabletę, tęsiant tolesnį tablečių vartojimą kitomis dienomis įprastu grafiku. Jei papildomos tabletės išgerti negalėsite per artimiausias 3 valandas po vėmimo, pasirūpinkite papildoma kontracepcija 2-7 dienoms.

Jei vėmimas tęsiasi ir kitomis dienomis, nebevartokite progestogeno tablečių – tiesiog pasirinkite kitą kontracepcijos būdą, kuriam vėmimas įtakos neturės.

Dažnas viduriavimas (6-8 atvejai per 24 valandas) taip pat gali neigiamai įtakoti tabletės efektyvumą. Tokiu atveju ir toliau įprastai vartokite progestogeno tabletes, bet tuo pačiu naudokite ir papildomas kontraceptines priemones, pavyzdžiui, prezervatyvus. Tai darykite 2-7 dienas nuo to laiko, kai viduriavimas baigsis.

Kas gali naudotis progestogeno tabletėmis?

Progestogeno tabletėmis negali naudotis moterys, kurios serga/sirgo:

 • Širdies ligomis;
 • Kepenų ligomis;
 • Krūties vėžiu;
 • Cistomis ant kiaušidžių;
 • Makšties kraujavimu dėl neaiškios priežasties.

Jei moteris yra sveika ir nėra medicininių priežasčių, kurios neleistų jai naudotis progestogeno tabletėmis, jos gali būti geriamos iki pat menopauzės arba iki 55- ojo gimtadienio.

Maitinimas krūtimi

Naudoti progestogeno tabletes ir tuo pačiu maitinti atžalas krūtimi yra saugu. Nedidelės progestogeno dozės gali patekti į moters išskiriamą pieną, tačiau tai nedaro absoliučiai jokios žalos vaikui.

Nėštumas

Nors tokie atvejai ir yra labai reti, tačiau pastoti yra realu net ir vartojant progestogeno tabletes. Jei taip atsitinka, dėl nėštumo pradžioje vartotų progestogeno tablečių galite nesijaudinti, kadangi jos nedarys jokios žalos užsimezgusiam vaisiui. Dėl platesnės informacijos šia tema kreipkitės į savo gydytoją ar kitą šios srities profesionalą.

Progestogeno tablečių pliusai ir minusai

Progestogeno tablečių pliusai:

 • Progestogeno tabletės netrukdo lytinio aktui;
 • Šias tabletes galima naudoti maitinant krūtimi;
 • Jos idealiai tinka moterims, kurios negali naudoti tos kontracepcijos, kuri yra paremta hormono estrogeno išskyrimu į organizmą (tuo yra paremti tokie kontracepcijos metodai kaip kontraceptinės tabletės, kontraceptiniai pleistrai ir makšties žiedai);
 • Progestogeno tabletes gali naudoti bet kokio amžiaus moterys – net ir tos, kurios yra sulaukusios 35 metų ir rūko;
 • Šios tabletės gali sumažinti priešmenstruacinio sindromo, kitaip vadinamo PMS, simptomus/skausmą;

Progestogeno tablečių minusai:

 • Progestogeno tablečių naudojimas gali menstruacijų ciklą paversti mažiau reguliariu;
 • Ši kontraceptinė priemonė neapsaugo nuo lytiniu keliu plintančių ligų;
 • Naudojantis šiomis tabletėmis būtinas tiksliai nustatytas grafikas, kurio metu būtų galima punktualiai vartoti tabletes;
 • Dalis medikamentų gali progestogeno tabletes paversti mažiau efektyviomis.

Taip pat, progestogeno tabletės gali turėti ir įvairių šalutinių poveikių moters organizmui, kaip:

 • Padidėjęs krūtų jautrumas ir padidėjusios krūtys;
 • Padidėjęs arba sumažėjęs lytinis potraukis;
 • Nuolatinė nuotaikų kaita;
 • Galvos skausmai ar migrena;
 • Pykinimas/viduriavimas/vėmimas;
 • Cistos kiaušidėse;
 • Skrandžio skausmai;
 • Padidėjęs svoris.

Šie šalutiniai progestogeno efektai dažniausiai vyrauja pirmuosius keletą tablečių naudojimo mėnesių. Jei su šiais šalutiniais tablečių poveikiais susiduriate ilgesnį laiko tarpą, kreipkitės į gydytoją ar kitą šios srities profesionalą.

Progestogeno tablečių vartojimas su kitais medikamentais

Vartojant 2 ar daugiau medikamentų vienu metu geriant ir progestogeno tabletes, galima susidurti su žymiai sumažėjusiu tiek vartojamų medikamentų, tiek ir progestogeno tablečių efektyvumu.

Dalimi atvejų, kenkti gali ir tai, jei vartojate tik 1 medikamentų rūšį. Dalis medikamentų tiesiogiai mažina progestogeno tablečių efektyvumą. Būtent dėl to, prieš pradedant vartoti progestogeno tabletes, reikėtų pateikti jums reikalingų medikamentų sąrašą savo gydytojui, kuris ištirs ar jų tarpe nėra tokių, kurie kenktų jūsų naudojamos kontraceptinės priemonės efektyvumui.

Antibiotikai

Antibiotikai „Rifampicinas“ ir „Rifabutinas“, kurie dažniausiai yra naudojami siekiant kovoti su tuberkulioze ir meningitu, gali tiesiogiai neigiamai veikti progestogeno tablečių efektyvumą. Kiti antibiotikai šio efekto neturi. Tokiu atveju jums prireiks papildomų kontracepcijos priemonių tol, kol bus vartojami antibiotikai ir dar 28 dienos po to. Dėl papildomos informacijos kreipkitės į savo gydytoją.

Vaistai nuo epilepsijos ir ŽIV bei jonažolės

Progestogeno tabletėms neigiamą įtaką daro vadinamieji fermentų induktoriai, kuriems galime priskirti tiek vaistus nuo epilepsijos („Karbamezepiną“, „Okskarbazepiną“, „Fenobarbitalį“ ir kitus), tiek vaistus nuo ŽIV infekcijos ir dalį augalinių vaistų (pavyzdžiui, jonažolės).

Jei jums būtina vartoti vieną iš paminėtų medikamentų, dėl tolimesnių veiksmų kreipkitės į savo gydytoją.

Progestogeno tablečių rizikos veiksniai

Iš esmės progestogeno tabletės yra saugios vartoti. Vis dėlto, kaip ir įprastos kontraceptinės tabletės, taip ir progestogeno tabletės labai minimaliai padidina vienokių ar kitokių susirgimų riziką.

Kiaušidžių cistos

Daliai moterų gali atsirasti nedidelės cistos ant jų kiaušidžių. Dažniausiai tokios cistos nėra pavojingos, tad būtinybės jas šalinti taip pat nėra. Norint jas panaikinti dažniausiai nereikia net medikamentų – jos dingsta pačios. Vis dėlto, dalimi atvejų cistų panaikinimui gali prireikti ir medikamentų, o iki joms dingstant, moterims gali pasireikšti tokių cistų sukeliamas dubens skausmas.

Krūties vėžys

Šiomis dienomis vis dar vyksta tyrimai, siekiantys atskleisti tiesioginį ryšį tarp progestogeno tablečių ir dalies kitų kontraceptinių priemonių vartojimo bei krūties vėžio. Iki šiol atlikti tyrimai leidžia daryti išvadą, jog dirbtinai į moters organizmą atkeliaujantys hormonai kiek padidina tokios ligos riziką. Vis dėlto, 2 dalykai leidžia dėl šios rizikos nesijaudinti. Pirmasis byloja apie tai, jog rizika padidėja labai minimaliai, todėl susidūrimą su krūties vėžiu būtent kontraceptinės priemonės dažniausiai lems tik vienetams moterų. Taip pat, džiugina tai, jog praėjus 10 metų po šią riziką sukeliančių kontraceptinių priemonių vartojimo pabaigos, rizika susirgti krūties vėžiu grįžta iki standartinės.

Related Posts