Vyriški prezervatyvai

Vyriški prezervatyvai, Ką reikia žinoti?

Prezervatyvai yra skirstomi į 2 pagrindinius tipus: vyriškus ir moteriškus prezervatyvus.

Nors moteriški prezervatyvai išsiskiria ypač aukštu efektyvumu bei patogiu naudojimu, būtent vyriški prezervatyvai vadinami viena iš populiariausių kontracepcijos priemonių visame pasaulyje.

Vyriški prezervatyvai gaminami iš plono latekso (gumos), polisopreno arba poliuretano. Jie yra sukurti taip, kad sustabdytų išsiveržusią vyro sėklą bei neleistų jai pasiekti moters makšties ar net įsčių, ko pasekoje pašalinama apvaisinimo rizika.

Apsaugojimas nuo apvaisinimo nėra vienintelis vyriškų prezervatyvų privalumas ir paskirtis. Jie taip pat saugo nuo lytiniu keliu plintančių ligų, ko neatlieka daugelis kitų kontracepcijos priemonių.

Faktai apie vyriškus prezervatyvus

Jei vyriški prezervatyvai yra naudojami tinkamai, jų efektyvumas siekia net 98 procentus. Tai reiškia, jog iš 100 vyrų, kurie metus laiko naudojosi vyriškais prezervatyvais, tik 2 apvaisins moterį.
Nors dažniausiai prezervatyvus tenka pirkti, dalimi atvejų jų galima gauti ir nemokamai. Tokia tikimybė atsiranda apsilankius kontracepcijos ar venerinių sutrikimų klinikose. Taip pat ir kai kuriuose informaciniuose jaunimo centruose.
Jei naudojate iš latekso pagamintus prezervatyvus reikėtų vengti aliejaus pagrindu pagamintų lubrikantų ar kūno higienos priemonių naudojimo. Jų kontaktas su tokiais prezervatyvais gali sumažinti pastarųjų efektyvumą. Kiek kitokia situacija su iš polisopreno ar poliuretano pagamintais prezervatyvais – jiems aliejaus pagrindu pagaminti gaminiai nedaro jokios įtakos.
Jei kalbėsime apie vandens pagrindu pagamintus lubrikantus, juos galite naudoti nepriklausomai nuo naudojamų prezervatyvų tipo. Tokie lubrikantai nekenkia prezervatyvams, nepriklausomai nuo medžiagos, iš kurios jie yra pagaminti.
Prezervatyvo nusmukimas nuo vyro lytinio organo sekso metu yra realus. Siekiant išvengti tokios situacijos padarinių vertėtų iš anksto pasirūpinti skubiosios kontracepcijos atsargomis.
Jei norite savo namuose laikyti bent minimalias prezervatyvų atsargas, kad prieš kiekvieną lytinį aktą nereikėtų jų pirkimui vykti į artimiausią parduotuvę, privalote jiems garantuoti tinkamas laikymo sąlygas. Vieta, kurioje bus laikomi prezervatyvai turi būtų sausa, vidutinės temperatūros bei apsaugota nuo tiesioginių saulės spindulių – tik tai gali leisti išlaikyti aukštą prezervatyvų kokybę.
Vyriškus prezervatyvus užsimauti bent keletas valandų prieš lytinį aktą, kaip galima daryti su moteriškais prezervatyvais, nėra labai patogu. Vis dėlto, tai tikrai nėra problema – prezervatyvo užmovimas sekso metu dažniausiai yra panašesnis ne į aistros trukdymą, o į lytinio akto paįvairinimą – viskas priklauso tik nuo partnerių požiūrio bei gebėjimo improvizuoti.
Net jei jūsų finansinė padėtis ir yra ypač kebli, jokiu būdu nenaudokite to pačio prezervatyvo daugiau nei kartą. Jei nepaisysite šios taisyklės, netikėto apvaisinimo tikimybė išauga daugybę kartų, nes tokio prezervatyvo efektyvumas itin sumažėja.
Prezervatyvai turi galiojimo datą. Svarbu į tai atkreipti dėmesį! Pasibaigusio galiojimo prezervatyvai išsiskiria žymiai blogesne kokybe. Todėl jei prezervatyvų efektyvumas ir kokybė jums yra svarbūs, būtina rinktis vis dar ilgą laiką galiojančius prezervatyvus.
Visados pirkite tik tuos prezervatyvus, kurie ant savo pakuotės turi CE žymę. Ši žymė reiškia, jog perkami prezervatyvai buvo patikrinti pagal Europos prezervatyvų gamintojų standartus, garantuojančius aukštą jų kokybę.

Kaip veikia vyriški prezervatyvai?

Vyriški prezervatyvai – tai barjerinis kontracepcijos metodas. Jie sustabdo spermą nuo patekimo į moters įsčias sudarydamas fizinį barjerą. Taip pat, vyriški prezervatyvai apsaugo ir nuo lytiniu keliu plintančių ligų – tiek mėgaujantis įprastų, tiek ir oraliniu ar analiniu seksu.

Norint, kad prezervatyvai būtų efektyvūs, svarbu vengti vyrų lytinio organo kontakto su moterų makštimi, kai ant jo nėra prezervatyvo. Menkiausias kontaktas gali palikti sėklos pėdsakų, nuo kurių pavirtimo į neplanuotą apvaisinimą nebeapsaugos ir tolimesnis prezervatyvo naudojimas.

Kaip naudoti prezervatyvą?

Kaip teisingai naudotis prezervatyvu
Kaip naudotis prezervatyvu
 • Pirmiausia išimkite prezervatyvą iš pakelio. Kruopštus pakelio atidarymas gali leisti jums išvengti pačio prezervatyvo pažeidimo.
 • Užmaukite prezervatyvą ant erekcijos būsenoje esančio penio.
 • Jei ant prezervatyvo viršūnės lieka oro gumulėlių, paspauskite juos pirštu, kad oras išeitų.
 • Išvyniokite visą prezervatyvą iki galo, kad jis apgobtų visą vyro lytinį organą.
 • Jei prezervatyvo išvynioti nepavyksta, gali būti, jog bandote jį išvynioti ne ta puse. Vis dėlto, nedarykite klaidos bei išvertę prezervatyvą į kitą pusę jo vėl nedėkite ant penio – ant prezervatyvo viršūnės gali būti likę sėklos pėdsakų, todėl tokį prezervatyvą reikėtų įvardinti kaip jau panaudotą bei nedelsiant išmesti.
 • Po lytinio akto prezervatyvą nuimkite tol, kol vyro penis vis dar bus erekcijos būsenoje.
 • Išmeskite prezervatyvą į šiukšlių dėžę, o ne į tualetą.
 • Vėl užsiimdami seksu, naudokitės nauju prezervatyvu.

Vyriški prezervatyvai su spermicidais

Dalis vyriškų prezervatyvų yra jau iš anksto ištepti spermicidais. Spermicidai yra cheminė medžiaga, kuri žudo spermatozoidus, todėl spermicidų buvimas ant prezervatyvų sienelių yra išties labai naudingas apsisaugojimo nuo apvaisinimo atžvilgiu. Vis dėlto, prieš naudojantis tokiais prezervatyvais svarbu žinoti ir dar vieną dalyką – spermicidai mažina apsaugą nuo lytiniu keliu plintančių ligų. Todėl naudojantis tokiais prezervatyvais sumažėja apvaisinimo tikimybė, tačiau šansas apsikrėsti lytiniu keliu plintančiomis ligomis padidėja.

Kas gali naudotis vyriškais prezervatyvais?

Dauguma žmonių gali be jokių problemų naudotis visų rūšių vyriškais prezervatyvais – nepriklausomai nei nuo medžiagos, iš kurios jie yra pagaminti, nei nuo kitų jų savybių. Vis dėlto, yra ir tokių žmonių, kurie vyriškais prezervatyvais naudotis negali. Pagrindinės to priežastys:

Dalis vyrų ir moterų yra alergiški cheminėms medžiagoms, kurių yra latekse, iš kurio yra gaminami prezervatyvai. Išeitis: iš kitų medžiagų gaminami prezervatyvai.
Vyrams, kurie turi problemų su erekcija, gali būti sudėtingiau naudotis prezervatyvais. Patogiai užsidedant ir saugiai nuimant prezervatyvą vyro penis privalo būti erekcijos būsenoje. Todėl jei vyrui palaikyti stabilios erekcijos nepavyksta, vyriškų prezervatyvų naudojimas gali tapti ypač rizikingu.

Vyriškų prezervatyvų pliusai ir minusai

Visi kontracepcijos būdai turi savų pliusų ir minusų, kurie leidžia žmonėms, atsižvelgiant į savo asmeninius poreikius, išsirinkti labiausiai lūkesčius atitinkantį būdą.

Pagrindiniai vyriškų prezervatyvų privalumai:

 • Jei yra naudojami tinkamai, vyriški prezervatyvai yra vienas iš patikimiausių kontracepcijos būdų.
 • Milžinišku vyriškų prezervatyvų privalumu tampa tai, jog jie apsaugo ne tik nuo apvaisinimo, bet ir nuo lytiniu būdu plintančių ligų.
 • Vyriški prezervatyvai yra lengvai uždedami bei išties patogūs juos naudojant.
 • Vyriški prezervatyvai, išskyrus retas išimtis, nesukelia jokios realios rizikos žmonių sveikatai.
 • Vyriški prezervatyvai lengvai prisitaiko prie skirtingų žmonių lūkesčių. Tai lemia didelė skirtingų prezervatyvų dydžių, formų bei net skonių gausa.

Vyriškų prezervatyvų minusai:

 • Prezervatyvą reikia užmauti sekso įžangoje. Daliai žmonių tai tampa ne lytinio akto akcentu, o nemaloniu trukdžiu.
 • Nors prezervatyvai išties labai tvirti, jei jie nėra tinkamai naudojami, plyšimas tiesiog neišvengiamas.
 • Dalis žmonių yra alergiški medžiagoms, kurių yra prezervatyvų sudėtyje. Pavyzdžiui, įvairioms cheminėms medžiagoms, kurių yra prezervatyvuose, spermiciduose ir tiek latekse, polisoprene, poliuretane, iš kurių yra gaminami vyriški prezervatyvai.
 • Vyriškų prezervatyvų naudojimas reikalauja techniško bei kruopštaus elgesio sekso pabaigoje nuimant prezervatyvą.

Kas gali sumažinti vyriškų prezervatyvų efektyvumą?

Sperma kartais gali patekti į moters makštį net jei prezervatyvas ir yra naudojamas. Taip gali nutikti jei:

 • Penis paliečia plotą aplink moters makštį dar prieš užsidedant prezervatyvą.
 • Prezervatyvas lytinio akto metu sutrūksta arba nusmunka nuo penio.
 • Yra naudojami aliejiniu pagrindu pagaminti lubrikantai ar įvairios higieninės priemonės, kurios gali pažeisti prezervatyvą.

Jei manote, jog sperma galėjo patekti į makštį, pirmiausia neabejotinai reikėtų pasinaudoti skubiosios kontracepcijos priemonėmis. Tokių priemonių naudojimas be tikslaus grafiko bei nurodymų nėra labai teigiamas dalykas, tačiau tik jis gali padėti išvengti nėštumo sėklai jau patekus į moters įsčias.

Taip pat, esant tokiam scenarijui, kuo greičiau kreipkitės į savo gydytoją. Jis duos tikslius nurodymus, kaip reikėtų elgtis tokioje situacijoje.

Lubrikanto naudojimas

Dauguma prezervatyvų yra iš anksto ištepti lubrikantu, tačiau pasirūpinimas papildomu jo kiekiu tikrai nepakenks. Dažniausiai tai reikalinga įprasto ir analinio sekso metu, kai prezervatyvo plyšimo tikimybė dėl lubrikanto trūkumo yra didesnė nei įprastai.

Jei kalbėsime apie prezervatyvus, kurie nėra pagaminti iš latekso, su jais galima naudoti absoliučiai bet kokį lubrikantą. Tuo tarpu, jei naudojate iš latekso pagamintus vyriškus prezervatyvus, reikėtų vengti aliejiniu pagrindu pagamintų lubrikantų.

Jei prezervatyvas pratrūksta arba nuslinksta

Jei prezervatyvas pratrūksta arba nuslinksta, pirmas dalykas, kurį reikėtų padaryti, yra skubiosios kontracepcijos naudojimas. Skubiosios kontracepcijos būdą oficialiai reikėtų panaudoti ne vėliau nei per 5 dienas, tačiau patartina tai padaryti kuo skubiau – geriausia, jog tai būtų padaroma per 3 dienas nuo potencialaus sėklos patekimo į moters makštį.

Jei sėkla pateko į moters makštį, atsiranda ne tik apvaisinimo, bet ir lytiniu keliu plintančių ligų rizika. Būtent dėl to, kuo skubiau reikėtų pasitikrinti artimiausioje klinikoje ar ligoninėje.

Rizika

Daugumai žmonių naudojantis vyriškais prezervatyvais nėra absoliučiai jokių rizikos faktorių. Saugotis reikėtų tik tiems, kurie yra alergiški vienokioms ar kitokioms prezervatyvų gamyboje naudojamoms medžiagoms.

Kur galite įsigyti prezervatyvų?

Nemokamų vyriškų prezervatyvų daugelyje pasaulio valstybių galite gauti:

 • Kontracepcijos klinikose;
 • Informaciniuose jaunimo centruose;
 • Seksualinių susirgimų klinikose.

Prezervatyvų nusipirkti taip pat galite:

 • Vaistinėse;
 • Prekybos centruose;
 • Internetinėse kontraceptinių priemonių parduotuvėse;
 • Degalinėse.
Related Posts