Teks dirbti ilgiau: Lietuvoje nuo 2025 m. ilgės pensinis amžius ir būtinas stažas

Lietuvoje nuolat ilgėjantis pensinis amžius ir kasmet ilginamas būtinas stažas ženkliai keičia senatvės pensijų sistemą.

Nuo 2025 metų žmonėms teks dirbti ilgiau, kad galėtų pasinaudoti pensija. Kiek ilgiau dirbti ir kokios bus pasekmės pensijų dydžiui?

Kodėl ilginamas pensinis amžius?

Pensijos Lietuvoje grindžiamos „Sodros“ sistema, kur lėšos pensijoms yra gaunamos iš dirbančių gyventojų įmokų. Kadangi darbingo amžiaus žmonių mažėja (dėl mažėjančio gimstamumo ir demografinės krizės), pensijų sistema patiria spaudimą. Taigi, pensinis amžius ilgėja, kad sumažėtų įmokų trūkumas ir išmokos pensininkams būtų tvarios.

Pavyzdys: 2012 m. Lietuvoje gimė apie 30 tūkst. vaikų, tačiau pernai jų buvo tik 20,6 tūkst. Taigi, dėl mažėjančio gyventojų skaičiaus ir senstančios visuomenės, pensijų išmokoms reikia daugiau dirbančiųjų ir ilgiau mokančiųjų įmokas.

Kaip didės pensinis amžius?

Lietuvoje pensinis amžius buvo ilginamas nuo 2012 metų, o 2025 m. jis toliau didės:

  • Vyrams pensinis amžius 2025 m. bus 64 metai ir 10 mėnesių (šiuo metu yra 64 metai).
  • Moterims pensinis amžius 2025 m. bus 64 metai ir 8 mėnesiai.

Galutinai pensinis amžius tiek vyrams, tiek moterims pasieks 65 metus 2026 m.

Ši reforma leidžia valstybei suvaldyti pensijų sistemos naštą, tačiau atitolina pensijų gavimą ir priverčia žmones ilgiau dirbti.

Ilginamas būtinasis stažas

Be pensinio amžiaus, norint gauti pilną pensiją, reikalingas ir tam tikras stažas – laikotarpis, per kurį žmogus yra dirbęs ir sumokėjęs socialinio draudimo įmokas. Nuo 2018 metų būtinasis stažas kasmet ilginamas po 6 mėnesius.

  • 2025 m. būtinas stažas bus 34 metai tiek vyrams, tiek moterims.
  • 2026 m. jis pasieks 35 metus.

Būtinasis stažas tiesiogiai veikia, kokio dydžio bus asmens pensija. Jei žmogus turi visą būtinąjį stažą, pensijos bendroji dalis bus lygi bazinei pensijai.

Kaip stažas veikia pensijos dydį?

Pensijos dydis priklauso nuo stažo ir būtinojo stažo santykio. Pavyzdžiui:

  • Jonas, turintis 34 metų stažą, gaus pensiją, kurios bendroji dalis bus lygi bazinei pensijai (2025 m. – 298,45 eurų).
  • Ona, turinti 40 metų stažą, gaus didesnę pensiją – apie 348,77 eurų.

Jei žmogus turi trumpesnį nei būtinasis stažas (pvz., 15 metų), tai jo pensija bus proporcingai mažinama, tačiau šiuo metu galioja nuostata, kad mažesnis stažas vis tiek garantuoja bent bazinės pensijos dydį.

Išankstinė pensija

Dar viena svarbi tema – išankstinė pensija. Žmogus gali gauti išankstinę pensiją, jei jis atitinka šias sąlygas:

  1. Iki pensinio amžiaus liko ne daugiau kaip 5 metai.
  2. Turi būtinas stažas.
  3. Nepriklauso kitoms pensijoms ir negauna pajamų.

Išankstinė pensija gali būti sumažinta priklausomai nuo to, kiek metų liko iki senatvės pensijos amžiaus. Kuo daugiau metų liko, tuo didesnis sumažinimas – iki 19,2%, jei asmuo nori gauti pensiją 5 metai anksčiau.

Ateities prognozės

Nepaisant šių reformų, kai kurie ekspertai prognozuoja, kad ateityje pensinis amžius gali būti dar ilgintas, nes senatvės pensijos nebeužtikrins trečdalio atlyginimo. Dėl to nauja Vyriausybė svarsto galimybes keisti pensijų sistemą, kad pensinis amžius nebūtų toks svarbus.

Išvada: 2025 m. Lietuvoje pensinis amžius ir būtinasis stažas ilgės, todėl dirbti teks ilgiau, kad pasiektumėte pilną pensiją. Tai daro įtaką ir pensijų dydžiui, o taip pat suteikia galimybių gauti išankstinę pensiją, tačiau su tam tikrais sumažinimais.

Visos teisės saugomos © 2024 | Kopijuoti turinį be raštiško sutikimo griežtai draudžiama.

Spalvinimo paveiksliukai | Gambar untuk mewarnai | buvis.lt