10 Įdomių faktų apie vorus

10 Įdomių faktų apie vorusPripažinkim, sunku susižavėti voru, kuomet pamatom jį ropojantį lubomis. Dažniausiai pirmasis kilęs instinktas – jį numušti , net negalvojant apie jo tinklo stiprumą ar suvalgomo maisto kiekį. Nors vorai nepageidaujami mūsų namuose, yra nemažai įdomių faktų apie juos, kurių galbūt dar nežinojote.

Vardas kildinamas iš Senovės Graikijos

Kitas šių nariuotakojų pavadinimas yra arachnidai. Graikų mitologijoje esanti legenda aiškina, kaip arachnidai gavo savo vardą. Pasak istorijos, Senovės Graikijoje gyveno mergina, vardu Arachnė, kuri buvo garsi savo verpimo sugebėjimais. Deivė Atėnė pavydėjo, kad ji pralenkė ją, todėl iš pykčio, pavertė Arachnę voru. Taip gimė vardas arachnidai.

Tinklas gali sustabdyti lėktuvą

Vorų šilkiniai tinklai puikiai žinomi dėl savo stiprumo, taip pat elastingumo. Tačiau koks tas stiprumas? Šilkas toks stiprus, kad akimirksniu galėtų ore sustabdyti Boeing 747 tipo lėktuvą. Pilotai turėtų džiaugtis, kad lėktuvai neįtraukti į vorų valgiaraštį.

Keliauja oru

Vorai turi būti ypač nagingi, kad sunertų tinklą tarp dviejų toli esančiu objektų. Jie sklando, norėdami persikelti į tolimesnę vietą. Voras išleidžia ilgą voratinklio gyslą pavėjui, kol stipresnis vėjas jį pagauna ir nusineša kartu su juo pačiu.

Vorų jaunikliai nematomi

Būdami tokie maži, voriukai yra lengvas grobis kitiems vabzdžiams. Jų laimei, vorai gimsta praktiškai bespalviai, todėl yra beveik nematomi ore.

Vorų šilkas XVIII a. buvo naudojamas kojinėms gaminti

Taip pat ir pirštinėms. Prancūzas Bon De Saint-Hilaire parodė, kad įmanoma pagaminti jas iš vorų šilko. Kad išgautų siūlus, jis surinkdavo vorų kokonus, tuomet juos virdavo, plaudavo ir džiovindavo. Šiandien, šis metodas niekuomet nebūtų pelningas. Iš 1.3 milijono vorų kokonų išgaunama tik 1kg šilko.

Tarantulo įkandimas

Daugumai siaubą keliantys tarantulai nėra nuodingi. Tarantulo įkandimas gali būti ypač skausmingas, tačiau ne pavojingesnis už bitės įgėlimas.

Ne visi medžioja tinklais

Nors dauguma vorų medžioja naudodami tinklus, tačiau ne visi. Šokinėjantys vorai medžioja dienomis, pasinaudodami ypač geru regėjimu. Jie sėlina prie savo aukų ir tuomet, atsispyrę stipriomis kojomis, pagauna grobį.

Didžiausi tinklai dukart didesni už Sabonį

Iš didžiausio aptiktas voratinklio, net Sabonis nesugebėtu pasprukti. Kai kurie tropikų vorai pina tinklus, didesnius nei 5 metrų skersmens.

Vorai mėgsta perdirbti

Pinant tokius didelius, sudėtingus tinklus, į juos patenka daugybę smulkiu vabzdžių, bet tai reikalauja daug pastangų. Dauguma vorų perdirba savo tinklus, kad sutaupytų laiko ir energijos. Jie tai daro suvalgydami šilką, pilno proteino, palikdami tik pagrindines tinklo vietas, kad kitą dieną galėtų pradėti iš naujo.

Povandeniniai vorai

Kai kurie vorai praleidžia visą savo gyvenimą po vandeniu. Jie iškyla į paviršių sukurti oro burbulą, kuris naudojamas lyg plautis po vandeniu. Povandeniniai vorai pripildo savo varpo formos tinklą oro burbulu ir po vandeniu pasisavina deguonį iš jo.

Related Posts
faktai apie rukyma

Faktai apie rūkymą

Ar žinojote, kad…  1 iš 2 rūkančiūjų miršta nuo rūkymo sukeltų ligų.  Didžioji dalis (net 83%) rūkančiūjų gailisi,…
Plačiau