Kas yra jojo žaislas (yo yo)

Jojo istorija

Dar vienas “Kiniškas žaislas” – labiausiai paplitusi klaidinga nuomonė apie yoyo. Daugelis mano, kad tai kvailas vaikiškas žaidimas ir beveik niekas net neįtaria, kad iš tikrųjų šio žaislo šaknys yra tolimoje Graikijoje. Būtent ten buvo rastas pirmasis jojo paminėjimas (500 m. pr. Kr.!!!). To įrodymas yra daugybė senovinių to laikotarpio vazų, kuriose vaizduojami jaunuoliai, žaidžiantys su jojo.

Yo Yo graikijoje
Šias vazas dabar galima rasti Nacionaliniame Atėnų muziejuje.

Jojo istorija

Jojo žaislas – vadinamas antruoju seniausiu žaislu žemėje po lėlės. Techniškai tai yra 2 diskai, sujungti ašimi, ant kurios suvyniota virvė. Kitas virvės galas pritvirtintas prie žaidėjo piršto. Žaisle įgyvendintas Maksvelo švytuoklės principas, kai diskas, apsisukęs, dėl inercinių jėgų grįžta išilgai virvės.

Senovėje žaislai dažniausiai būdavo gaminami iš medžio, metalo ar molio, o tada jojo vadindavo labai paprastai – disku. Kai vaikas paaugdavo, buvo paprotys vaikystės žaislą paaukoti dievams. Mokslininkai mano, kad yo-yo, pagamintas iš trapaus molio, buvo naudojamas būtent šiems ritualams, o ne pramogai. To pavyzdys yra Egipto šventyklų sienos, ant kurių buvo rasti yo-yo piešiniai.

Yo Yo Filipinuose

Istoriniai įrašai rodo, kad XVI amžiuje Filipinų medžiotojai grobiui gaudyti naudojo panašius daiktus. Tai buvo poliruotas akmuo ant ilgo odinio dirželio. Medžiotojas jį sviesdavo taip, kad ginklas apsivydavo gyvūno kaklą ir jį prismaugdavo. Taip grobis grįždavo į medžiotojo rankas. Manoma, kad būtent šis medžioklės būdas yra tikrasis yo-yo pirmtakas, tačiau galime tik spėlioti, nes jokių tai patvirtinančių tikrų faktų nerasta.

Yo Yo Indijoje

Kitas istorinis yo-yo paminėjimas buvo rastas Indijoje 1765 m. Tai buvo maža dėžutė su piešiniu, kur pavaizduota raudona suknele vilkinti mergina, žaidžianti su jojo. Po 25 metų yo-yo atkeliavo į Europą ir buvo prieinamas tik Škotijos, Prancūzijos ir Anglijos aukštesnėms klasėms. Per šį laiką jis įgijo daugybę pavadinimų.

L’emigrette

Prancūzijos muziejuje saugomas paveikslas, nutapytas dar 1789 m.. Jame pavaizduotas būsimas karalius Liudvikas XVII, būdamas ketverių metų, laikantis l’emigrette (yo-yo). Paveikslas nutapytas Prancūzijos revoliucijos laikotarpiu, dėl ko dauguma prancūzų aristokratų buvo priversti bėgti į Paryžių, Vokietiją ir kitas šalis, kur jų gyvybei negalėjo grėsti pavojus, sukeltas valstiečių sukilimų. Štai kodėl tuo metu pagaminti jojo iš stiklo arba dramblio kaulo gavo pavadinimą l’emigrette, kuris išvertus iš prancūzų kalbos reiškia “išvykti iš šalies”.


Šiuolaikinė yo-yo koncepcija

1920 m. vyras, žinomas kaip Pedro Flores, atvežė pirmuosius Filipiniečių yo-yo į Ameriką ir atidarė ten jų gamyklą.

Šiuolaikinę yo-yo koncepciją daugiausia suformavo amerikiečių kompanija “YoYoFactory”. Ši kompanija yra viena didžiausių, paklausiausių ir mėgstamiausių yo-yo pasaulyje. “YoYoFactory” pagrįstai laikomas pirmaujančiu “yo-yo” gamintoju pasaulyje ir jam priklauso plačiausias plastikinių, kompozitinių ir metalinių jojo gaminių asortimentas. Prekės ženklas gamina daugybę yo yo su guoliais, plačiais tarpais ar klasikinius “Imperial” formos yo-yo modelius.

Related Posts