Avokadų saugojimas yra esminė procedūra, norint išvengti vaisių gedimo ir pernokimo. Kiekvienas, kuris mėgsta šiuos maistingus vaisius, turi žinoti kelias pagrindines taisykles, kad galėtų ilgiau džiaugtis jų skoniu. Pirmiausia, avokadai turėtų būti laikomi kambario temperatūroje, kol jie pasiekia norimą brandos lygį. Tai reiškia, kad jei įsigijote dar neprinokusius avokadus, juos geriausia laikyti atvirame ore, toliau nuo tiesioginių saulės spindulių.
Kai vaisiai jau yra prinokę, juos reikia perkelti į šaldytuvą. Šaldymui geriausia pasirinkti vėsiausią šaldytuvo vietą, nes tai gali padėti sulėtinti avokadų brendimo procesą ir išlaikyti jų šviežumą iki 5-7 dienų. Taip pat svarbu žinoti, kad avokadai gali būti laikomi vieni arba supjaustyti. Supjaustyti avokadai turi būti uždengiami plastikine plėvele arba sandariu indeliu, kad nesusijungtų su oru, kuris skatina oksidaciją ir rudas dėmeles.
Be temperatūros kontrolės, naudinga žinoti ir kelis patarimus, kaip išvengti pernokimo. Pavyzdžiui, laikydami avokadus su kitais vaisiais, kurie išskiria etileno dujas – kaip obuoliai ir bananai – galite paspartinti brendimo procesą. Taigi, jei norite sulėtinti avokado nokimą, geriausia juos laikyti atskirai. Alternatyviai, jei turite pernokusių avokadų ir negalite jų suvalgyti, juos galite užšaldyti, kad išsaugotumėte jų maistingumą, tačiau verta atkreipti dėmesį, kad užšalimas gali pakeisti tekstūrą, todėl tai geriau daryti smulkintiems avokadams, naudojant juos kokteiliuose ar padažuose. Tinkamai laikydami avokadus, galite užtikrinti, kad jie bus švieži ir skanūs ilgiau.
Kaip atpažinti sugedusį avokadą?
Atpažinti sugedusį avokadą yra svarbu, kadangi sugedęs vaisius gali sukelti ne tik nemalonius pojūčius, bet ir sveikatos problemų. Pirmasis ženklas, į kurį reikėtų atkreipti dėmesį, yra avokado spalva. Paprastai sunokęs avokadas turėtų būti tamsiai žalia arba net juoda. Jei pastebėsite ryškiai žalią arba net raudoną spalvą, greičiausiai jis dar nėra prinokęs. Tačiau jei avokadas jau šiek tiek tamsėja arba turi rudos dėmės, tai gali rodyti prastą kokybę.
Antras svarbus aspektas yra tekstūra. Sugedęs avokadas dažnai būna minkštas ir pakankamai lengvai spaudžiamas. Tikrindami avokado tekstūrą, liežuvio galiuku lengvai paspauskite vaisių: jei jis per minkštas, ypač jeigu jaučiama, kad viduje yra tuštumų, tai gali būti ženklas, kad jis yra sugedęs. Be to, geriausia vengti avokadų, kurie turi didelių įdaužimų arba skilimų, nes tai gali leisti bakterijoms patekti į vaisių.
Kvapas taip pat yra esminis ženklas. Šviežias avokadas turėtų turėti malonų, švelnų kvapą, o, jei kvapas yra nemalonus, rūgštus ar fermentuotas, geriausia tokį vaisių išmesti. Galite atlikti dar vieną paprastą eksperimentą – supjaustykite avokadą perpus; jei vidus yra tamsus, tai dar vienas simptomų ženklas, kad avokadas nėra tinkamas vartoti. Būtinai atkreipkite dėmesį į šiuos ženklus ir užtikrinsite savo maisto saugumą.
Ką daryti su pernokintais avokadais?
Pernokinti avokadai, kurie jau nebeatitinka šviežio vartojimo kriterijų, vis tiek gali būti puikiai panaudojami įvairiuose patiekaluose. Nors jų tekstūra gali būti šiek tiek minkštesnė, tinkamai paruošti, jie gali praturtinti kiekvieną receptą. Vienas iš paprasčiausių būdų, kaip panaudoti pernokusius avokadus, yra avižiniai košės, salotų ar sumuštinių ingredientų praturtinimas.
Kai avokadai yra labai minkšti, juos galima lengvai sutrinti ir naudoti kaip pagrindinį ingredientą įvairiuose padažuose. Pavyzdžiui, avokadų padažas puikiai tinka makaronams ar tacos. Tiesiog sutrinkite avokadus su citrinos sultimis, druska ir prieskoniais pagal skonį. Tokiu būdu galite sukurti labai maistingą ir skanų padažą.
Be to, pernokę avokadai gali būti puikiai naudojami kepimui. Galite juos integruoti į pyragus ar blynus, suteikdami jiems unikalų skonį ir tekstūrą. Avokadų pyragas su šokoladu yra ypač populiarus, nes avokadas suteikia drėgmės ir švelnumo, o kakavos milteliai maskuoja vaisiaus skonį.
Galiausiai, pernokusius avokadus galima naudoti ir gaminant sveikas užkandžių idėjas. Pavyzdžiui, avokadų kreminė užtepėlė su česnaku bei žolelėmis puikiai tinka su daržovėmis arba skrebučiais. Taip pat galite maišyti avokadus su kitais vaisiais, kad sukurtumėte gaivų vaisių salotų derinį.
Taigi, nelaukite, kol avokadai bus visiškai sugadinti – su kūrybiškumu ir žiniomis galite juos panaudoti įvairiose kulinarinėse idėjose, išvengdami maisto švaistymo.
Patarimai, kaip išlaikyti avokadų šviežumą
Avokadai yra ne tik skanūs, bet ir labai maistingi, tad norint kuo ilgiau išlaikyti jų šviežumą, reikia atsižvelgti į kelis svarbius aspektus. Pirmiausia, renkantis avokadus parduotuvėje, svarbu pasirinkti vaisius, kurie dar nėra visiškai sunokę. Geriausia rinktis šiek tiek kietus avokadus; tai rodo, kad jie bus švieži ir ilgiau laikysis. Tuo tarpu minkšti vaisiai greičiausiai sugedę, todėl šių geriausia vengti.
Norint sustabdyti avokadų brendimą, patariama juos laikyti šaldytuve, ypač jei jie jau pasiekė norimą nokimo lygį. Šalta temperatūra sulėtina natūralius procesus, kurie skatina brendimą. Taip pat verta žinoti, kad avokadai gali oksiduotis ir greitai patamsėti. Tam galima panaudoti citrinos arba limono sultis, kurios puikiai padeda išsaugoti spalvą ir šviežumą, mat jose esantis vitaminas C stabdo oksidacijos procesus.
Pasak ekspertų, geriausia avokadus laikyti uždarytuose induose, kad būtų sumažinta oro cirkuliacija. Taip pat svarbu nepamiršti, kad avokadai, kaip ir dauguma vaisių, išskiria etileno dujas, kurios skatina brendimą, tad juos geriausia laikyti atskirai nuo kitų daržovių ir vaisių. Tarp populiarių mitų yra mintis, kad avokadai, jei juos uždėsite į vandenį, išliks švieži. Tačiau geriau rinktis kitus metodus, nes vanduo gali sukelti puvimą.
Atsižvelgiant į šiuos patarimus, galima ne tik pratęsti avokadų šviežumą, bet ir mėgautis jų skoniu ilgiau. Išlaikydami tinkamą laikymą ir pasirinkdami tinkamus vaisius, galėsite mėgautis avokadų teikiamais malonumais ilgiau, užtikrindami tiek jų maistingumą, tiek skonį.