Moters sterilizacija

Viskas apie moters sterilizacija

Nors moterų sterilizacija nėra tokia populiari kaip vyrų kontracepcijos tipo alternatyva, bet tendencinga jos paklausa vis vien yra išlaikoma. Tai neabejotinai lemia ypač aukštas šios kontracepcijos būdo efektyvumo rodiklis.

Sterilizacija moterims atliekama naudojant įprastus nuskausminamuosius. Atliekama operacija, kurios metu yra blokuojami kiaušintakiuose esantys vamzdeliai, jungiantys moters kiaušides ir gimdą. Apvaisinimo galimybė panaikinama, kai moters kiaušinėlis nebegali nukeliauti iki vietos, kurioje būtų pasiekiamas patekusios spermos.

Faktai apie moterų sterilizaciją

 • Moterų sterilizacijos efektyvumas siekia net daugiau nei 99 procentus atvejų. Vos 1 moteris iš 200 po procedūros gali būti apvaisinama.
 • Sterilizacijos atlikimas neįtakoja moters seksualinio gyvenimo. Nesumažėja nei susijaudinimas ar patiriamas malonumas.
 • Sterilizacija moterims gali būti atliekama bet kuriuo menstruacijų ciklo metu – šis procesas hormonų lygio organizme nekeičia.
 • Atlikus operaciją mėnesinės išlieka stabilios.
 • Po operacijos, siekiant užtikrinti apsaugą nuo pastojimo, papildomą kontracepciją patartina vartoti iki kitų mėnesinių arba 3 artimiausius mėnesius, priklausomai nuo atliktos sterilizacijos tipo.
 • Kaip ir atliekant bet kurią kitą operaciją, sterilizacijos metu išlieka nedidelė įvairių komplikacijų rizika (pvz. kraujavimo, infekcijų ar organų pažeidimo).
 • Išlieka nedidelė tikimybė, kad vėl susijungus užblokuotiems kiaušintakių vamzdeliams, vaisingumas atsinaujins. Tokie atvejai ypač reti. Tačiau gali nutikti tiek dieną po operacijos, tiek ir praėjus daugiau nei metams. Todėl atkreipiame dėmesį, kad nuolatinė profilaktinė apžiūra yra ne tik patariama, bet ir būtina.
 • Atstatyti moters vaisingumą po sterilizacijos yra išties sunku. Todėl patartina gerai apsvarstyti ir šį metodą rinktis tik tuomet, kai moteris yra visu šimtu procentų tikra, kad ateityje susilaukti atžalų nenorės.
 • Siekiant apsisaugoti nuo lytiškai plintančių ligų būtina naudoti prezervatyvus, nes sterilizacija nuo to neapsaugo.

Kaip veikia moterų sterilizacija?

Moteriška sterilizacija veikia trukdydama kiaušinėliui keliauti kiaušintakių vamzdeliais. Kiaušinėlio nebepasiekia sperma ir taip panaikinama apvaisinimo galimybė.

Moteriškos sterilizacijos atlikimas

Yra du pagrindiniai sterilizacijos moterims atlikimo tipai:

 • Kiaušintakių vamzdelių blokavimas. Ši operacija daroma naudojant miniatiūrinius spaustukus arba tam specialiai pritaikytus žiedus.
 • Kitas metodas – specializuoti implantai. Jie  naudojami kiaušintakių vamzdelių blokavimui.
👍 Sudomins ➡️  Įvairios kanapių arbatos rūšys

Nesvarbu kokio tipo moteriška sterilizacija atliekama, abejais atvejais procedūra netrunka ilgiau keletos dešimčių minučių. O moteris namo iš gydymo įstaigos gali grįžti jau tą pačią dieną.

Moterų sterilizacija
Moterų sterilizacija

Kiaušintakių vamzdelių blokavimas spaustukais arba žiedais

Prieš procedūrą atliekamas tyrimas, išanalizuojantis moters kiaušintakis vamzdelius (laparoskopija). Procedūros metu gydytojas atlieka miniatiūrinį pjūvį netoli bambos ir įkiša laparoskopą. Laparoskopas – nedidelis lankstus vamzdelis, kuriame yra integruota švieselė bei kamera. Kamera fotografuoja vaizdą ir siunčia į šalimais esantį monitorių. Taip gydytojas aiškiai mato moters kiaušintakių vamzdelius, juos analizuoja.

Yra ir kitas variantas – vadinamoji mini-laparoskopija. Ši procedūra yra praktiškai identiška, tačiau skiriasi tai, jog pjūvis daromas ne prie bambos, o gaktos. Mini-laparoskopija yra kiek ilgiau trunkanti alternatyva, todėl mažiau populiari.

Vis dėlto, mini-laparoskopija yra rekomenduojama toms moterims, kurios:

 • Neseniai buvo atlikta dubens ar pilvo srities operacija.
 • Turi didelį antsvorį.
 • Yra susidūrusios su lytinės sistemos ligomis ar infekcijomis.

Kiaušintakių vamzdelių blokavimas

Yra trys galimi kiaušintakių vamzdelių blokavimo būdai:

 • Ant kiaušintakių vamzdelių uždedami miniatiūriniai iš plastiko arba titano pagaminti spaustukai.
 • Skirtingose vamzdelių vietose iš išorės uždedami silikoniniai žiedai.
 • Vamzdelis aprišamas ir dalis jo – dažniausiai 3-4 cm. – nupjaunama.

Kiaušintakių vamzdelių blokavimas naudojant implantus

Kiaušintakių vamzdelių blokavimui skirti implantai dažniausiai dedami naudojant įprastus nuskausminamuosius. Pacientei suleidžiami atpalaiduojantys medikamentai.

Histeroskopas, miniatiūrinis vamzdelis su nedidele kamera galūnėje, kišamas pro moters makštį ir gimdą. Jo pagalba į kiaušintakių vamzdelius implantuojami nedideli titano gabalėliai. Vadinasi, šiam procesui jokių pjūvių nereikia. Šis faktas dažnai tampa lemiamu ir laikomas privalumu, renkantis sterilizacijos būdą.

Po tokios operacijos moteris namo yra paleidžiama jau tą pačią dieną (išskyrus labai išskirtinius atvejus). Vis dėlto, iškart užsiiminėti lytiniais santykiais be papildomos apsaugos, nereikėtų. Dera sulaukti atliktų tyrimų patvirtinimo, kad vamzdeliai sėkmingai užblokuoti.

Vamzdelių panaikinamas

Jei nutinka taip, kad kiaušintakių vamzdelių blokavimas nepavyksta, jie gali būti tiesiog pašalinami. Toks procesas yra vadinamas salpingektomija.

Prieš operaciją

Prieš operaciją moteriai būtina apsilankyti pas savo gydytoją. Galime nuraminti, šioje vietoje atkalbinėjimų daug nebus, kadangi nepavykus sterilizacijai vamzdelių pašalinimas netgi rekomenduojamas. Gydytojas tik patars bei suteiks išsamią informaciją apie procedūrą.

👍 Sudomins ➡️  Seksas per mėnesines – natūralu ir sveika, paklausykite Veronikos patirties

Taip pat, jūsų paprašys:

 • Naudoti papildomą kontracepciją iki operacijos dienos bei po jos – iki pat kitų mėnesinių (jei buvo atlikta sterilizacija gnybtukais ar žiedais).
 • Naudoti papildomą kontracepciją 3 mėnesius po operacijos (jei buvo atlikta sterilizacija naudojant titanoimplantą).

Ši procedūra gali būti atliekama bet kuriuo menstruacijų ciklo metu. Taip pat, prieš operaciją svarbu atlikti nėštumo testą. Nėščiai moteriai atlikti kiaušintakių vamzdelių panaikinimo negalima.

Reabilitacija po operacijos

Vos tik atsigavus po narkozės, praėjus būklės patikrinimą ir užvalgius, moteris yra paleidžiama namo. Vis dėlto, visiškai nesibaiminti dėl savo būklės galbūt būtų kiek per drąsu, todėl neeikite namo pėsčiomis ir nesėskite vairuoti automobilio – grįžkite namo paprašydami draugų ar šeimos narių pagalbos. Arba tiesiog pasinaudokite taksi paslaugomis.

Medikai po operacijos aptars su jumis padarytą procedūrą bei tai, kaip turėtumėte elgtis ir prižiūrėti save po jos. Vis dėlto, kažko išskirtinio ar netikėto tikrai neišgirsite.

Kaip jausitės?

Jaustis nelabai gerai ar nepatogiai bent keletą dienų po operacijos atlikimo yra visiškai normalu. Kartais tai lemia nuskausminamųjų ar migdomųjų poveikis. Įtakos turi ir stresinė būsena, vyraujanti prieš operaciją. Todėl, bent keletą dienų po sterilizacijos atlikimo, patartina pailsėti nuo darbų, tiesiog liekant namie. Fizinio krūvio patartina vengti kiek ilgiau – mažiausiai savaitę.

Taip pat, nemalonius pojūčius gali sukelti ir šalutiniai sterilizacijos poveikiai. Pavyzdžiui, atsiradęs makšties, apatinės pilvo pusės perštėjimas ar net skausmas. Dažniausiai tokie pojūčiai praeina po kelių dienų, per daug jaudintis nereikėtų. Vis dėlto, jei skausmas, jautrumas nepraeina ir po savaitės, privalu kreiptis į savo gydytoją.

Susiūtų žaizdų priežiūra

Jei sterilizacija atliekama pirmuoju būdu, įpjovimai bus siūnami. Dalimi atvejų tokiems susiuvimams naudojami siūlai pasišalina patys. Bet jei siūlai yra įprasti, stenkitės ypač atsargiai elgtis su susiūta vieta tol, kol siūlai bus išimti. Atidumas būtinas ir bent savaitę po siūlų pašalinimo, kad žaizda galėtų tinkamai išgyti.

Lytiniai santykiai

Nors paplitę gandai teigia kitaip, tačiau moteriška sterilizacija niekaip nekenkia seksualinių santykių norui bei malonumui jų metu. Įsitikinti bus galima iškart, kai tik nebesijaus operacijos padarinių.

Jei moteriai buvo atlikta sterilizacija gnybtukais ar žiedais, papildomas kontracepcijos priemones lytinių santykiu metu reikia naudoti iki ateinančių mėnesinių. Tuo tarpu jei atlikta sterilizacija implantais, papildomą kontracepcijos tipą rekomenduojama naudoti maždaug 3 mėnesius po operacijos. Šie laikotarpiai gali kisti priklausomai nuo atliekamų sterilizacijos tyrimų, kurių metu yra tendencingai stebima operacijos sėkmė.

👍 Sudomins ➡️  CBD aliejus atsiliepimai

Kurios moterys gali naudotis šiuo kontracepcijos būdu?

Praktiškai visos moterys gali būti sterilizuotos. Vis dėlto, nors fizinių trikdžių operacijos atlikimui ir nėra, gali atsirasti moralinių. Pavyzdžiui, dažniausiai kylanti abejonė yra dėl galimybės norėti susilaukti vaikų. Todėl prieš nusprendžiant atlikti sterilizaciją ypatingai svarbu šimtu procentų būti tikra, ar tikrai to norima. Nes toks kontracepcijos būdas retai būna grįžtamas.

Moteriškos sterilizacijos pliusai ir minusai

Moteriškos sterilizacijos pliusai:

 • Šis kontracepcijos metodas yra vienas iš efektyviausių: moterų sterilizacijos efektyvumas, apsaugant nuo apvaisinimo, siekia net daugiau nei 99 procentus atvejų.
 • Nors medikai, atlikdami sterilizaciją gnybtais, žiedais arba išpjaunant kiaušintakių vamzdelius, rekomenduoja papildomas kontracepcijos priemones naudoti bent iki kitų mėnesinių, nemaža dalis procedūrų tampa efektyvios iš karto.
 • Rimtų ilgalaikių komplikacijų po sterilizacijos atlikimo rizika yra minimali.
 • Sterilizacijos moterims atlikimas neįtakoja seksualinių santykių poreikio bei galimybės pajausti malonumą jų metu.
 • Šios operacijos atlikimas nedaro įtakos moters organizme esančiam hormonų lygiui.

Moteriškos sterilizacijos minusai:

 • Moterų sterilizacija neapsaugo nuo lytiniu keliu plintančių ligų. Todėl, norint apsisaugoti ir nuo jų, reikia naudoti papildomas kontraceptines priemones, kaip pvz. prezervatyvus.
 • Atlikus sterilizaciją grąžinti moteriai vaisingumą yra išties nelengva. Prieš nusprendžiant rinktis būtent šį kontracepcijos metodą patartina ypač gerai apgalvoti, pasitarti su gydytojais bei šeimos nariais.

Rizikos faktoriai

 • Atliekant moterų sterilizaciją žiedais ar gnybtais yra nedidelė įvairių komplikacijų, kaip pvz. vidinio kraujavimo ar infekcijų patekimo į organizmą, rizika.
 • Yra tikimybė, jog sterilizacija nebus sėkminga bei atskirti vamzdeliai vėl susijungs. Vis dėlto, tai įvyksta vos mažiau nei 1 procentui moterų, todėl ypatingai dėl to jaudintis nereikia – tiesiog po operacijos atlikimo būtina tendencingai tikrintis pas gydytojus.
 • Atlikus operaciją maždaug 80 proc. moterų patiria skausmus ir padidėjusį jautrumą. Džiugu bent tai, kad tai yra trumpalaikiai bei savaime praeinantys faktoriai, todėl per daug rūpintis nebūtina.
 • Pakartotinės operacijos gali prireikti jei sterilizaciją atliekant implantais jie netinkamai uždedami ant kiaušintakių vamzdelių.
 • Po operacijos nemaža moterų dalis susiduria su nedideliu kraujavimu, kuris dažniausiai nesitęsia ilgiau poros dienų.