Penki puikūs filmai apie mafiją bei gangsterius.
Krikštatėvis / The Godfather
Amerikiečių epinė drama, legendinės šeimyninės sagos apie italų mafijos gimimą pirmoji dalis, pelniusi tris „Oskarus” ir keturis „Aukso gaublius”. Puikus Marlono Brando vaidmuo įvertintas „Oskaru”, kurio aktorius atsisakė.
Populiariojo Mario Puzo to paties pavadinimo romano ekranizacija. Veiksmas vyksta 1945 metais Niujorke. Tarp dviejų mafijų klanų vyksta žiauri, žūtbūtinė, kruvina kova. Dono Korleonės mafija – tai pirmiausiai šeima, susijusi giminystės ryšiais, draugyste ir net meile. O klano galva yra visų krikštatėvis tiek perkeltine, tiek tiesiogine prasme. Kruvinų kovų scenos ir idiliški šeimos švenčių vaizdai – vestuvės, krikštynos. Don Korleonės sūnus Maikas iš švelnaus, intelektualaus jaunuolio virsta šaltakrauju diktatoriumi, kuriam svetimi tėvo mieli gestai.
Geri vyrukai / Goodfellas
Paremta tikrais faktais istorija apie airių-italų kilmės amerikietį Henrrį Hillą, buvusį Mafijos nariu. Įvykiai sukasi ne tik apie jį, bet ir apie du nestabilios būsenos jo draugus Jimmy Conway ir Tommy De Vito, kurie iš paprastų nusikaltėlių palaipsniui tampa žudikais.
Dievo miestas / City of God
Dievo miestas – tai Brazilijos sostinės Rio De Žaneiro skurdus priemiesčio rajonas. Jame užaugę Roketas ir Mažasis Ze pasirenka visiškai skirtingą gyvenimą, nors abu neišvengia kriminalinio pasaulio verpetų. Mažasis Ze – negailestingas žudikas ir gaujų lyderis. Baukštusis Roketas nežudo, bet jo ginklas – fotoaparatas.
Filmas nusipelnė net keturių \”Oskaro\” nominacijų – geriausio režisieriaus, geriausios ekranizacijos, geriausio operatoriaus ir geriausio montažo, pretendavo į \”Auksinį gaublį\” geriausio užsienio filmo kategorijoje.
Filmas sukurtas pagal populiarųjį autobiografinį 700 puslapių Paulo Linso romaną \”Dievo miestas\”. Šią knygą rašytojas sukūrė per aštuonerius metus, apklausinėdamas 1960 – 1980 metų įvykių dalyvius bei liudininkus.
Bulvarinis Skaitalas / Pulp Fiction
Filmo herojai – mafijozai, jų žmonos, samdomi žudikai ir kitokie kriminalinių skaitalų personažai – daug kalba, cituoja Bibliją, mąsto apie gyvenimą, žudo, sėdi kavinėse. 1995 m. už geriausią scenarijų filmas laimėjo “Oskarą” bei gavo dar 6 nominacijas.
Kartą Amerikoje / Once upon a time in America
Būdami vaikais jie sakė, jog mirs vienas už kitą, tapę vyrais jie taip ir darė. “Kartą Amerikoje” – vienas garsiausių praėjusio šimtmečio filmų, sutelkęs visą aktorių žvaigždyną. Filmo centre – grupelė gangsterių, draudimų suvaržytame šio amžiaus pradžios Niujorke. Neišskiriami vaikystės draugai kartu įžengė į nusikalstamą pasaulį, kas, nepaisant šlovės metų, nuo pat pradžių neišvengiamai vedė pražūties link. Šis šedevras – savotiškas S. Leone atsisveikinimas su “amerikietiška svajone”. Galingas ir brandus filmas. Drąsiai galima statyti į vieną lygmenį su panašaus tipo filmais – “Godfather”, “Goodfellas”, “Reservoir Dogs”, “L.A. Confidential” bei “Scarface”. Gal net ir aukščiau. S. Leone po šios juostos planavo sukurti dar vieną filmą (apie Leningrado blokadą) tačiau nebespėjo.