Kaip Europa atsisako plastiko

Plastikiniai maišeliai

Vidutinis pakuotės naudojimo laikas yra 20 minučių – tiek laiko vežame produktus iš parduotuvės namo. Tada maišelis išmetamas ir jis suirs tik per 400 metų. Šiame pasaulyje nesuiro nei viena pakuotė (o jos gaminamos nuo praėjusio amžiaus 50-ųjų). Plastikas ir maišeliai patenka į sąvartynus arba vandenyną, kur jau plūduriuoja šiukšlių salos, nuo kurių kenčia jūros gyventojai.

Paukščiai, vėžliai, delfinai ir ruoniai įstrigo plastikiniuose maišeliuose ir šiukšles gali supainioti su maistu. Vėžliai lengvai supainioja plastikinius maišelius su medūzomis, kuriomis dažniausiai minta – gyvūnai miršta nuo plastiko kūne. O 2019 metų kovą Filipinuose nugaišo banginis, kurio skrandyje rasta 40 kilogramų plastikinių maišelių.

Tad kodėl turėtumėte atsisakyti plastikinių maišelių

Ekologiška pakuotė

  • Plastikas per metus nužudo apie milijoną jūros paukščių ir apie 100 000 kitų gyvūnų. Jei situacija nepasikeis, 2050 metais vandenyne plastiko bus daugiau nei žuvies, teigia Pasaulio ekonomikos forumo ekspertai.
  • Vidutiniškai pasaulyje perdirbamas tik vienas maišelis iš 200. Maišelių deginimas taip pat nėra išeitis, nes jie išskiria anglies dvideginį. Dar pakuotės yra blogos ir tuo, kad pagamintos iš naftos, kurios gavyba taip pat kenkia gamtai.

Racionaliausias problemos sprendimas – visiškai atsisakyti vienkartinių plastikinių daiktų ir maišelių. Patariame rinktis daugkartinio naudojimo medvilninius maišelius. Jie pakeičia plastikinius maišelius ir puikiai tinka prekių pirkimui bei jų laikymui namuose.

Kokia situacija Europoje

Dar 2015 metais Europos Sąjungoje buvo priimta direktyva “Dėl plastikinių maišelių vartojimo mažinimo”, pagal kurią iki 2019 metų reikėjo sumažinti maišelių suvartojimą nuo 200 iki 90 vienetų per metus vienam asmeniui, o iki 2025 metų – iki 40. Nuo 2019 metų pradžios Europos Sąjungos parduotuvėse buvo uždrausta nemokamai platinti plastikinius maišelius, todėl daugelis perėjo prie popierinių maišelių. O 2021 metais taip pat įsigaliojo draudimas prekiauti vienkartiniais plastikiniais indais – negalima įsigyti lėkščių, stalo įrankių, cukraus maišymo pagaliukų, šiaudelių ir kai kurių maisto konteinerių.

Kovoje su plastikiniais buteliais lyderė yra Norvegija, kurioje 2016 metais buvo perdirbta beveik 600 milijonų butelių, tai yra 97% visų šalies butelių. Norvegijoje visi plastikiniai buteliai parduodami su vienos kronos antkainiu. Vieną buteliuką galima perdirbti iki 12 kartų. Gėrimų įmonės moka už perdirbimą, bet tai daro savanoriškai. Perdirbantieji moka mažiau mokesčių.

Tvarka ir švara namuose be aplinkai kenksmingų pakuočių

Turbūt daugelis esame susimąstę, kaip prie taršos mažinimo galime prisidėti ir patys. Galite mažiau teršti aplinką rūšiuodami šiukšles ar rinkdamiesi ekologiškus bei tinkamai įpakuotus produktus.

greenwhale.eu – yra atsakingi už tai, kaip savo produktais veikia aplinką. Parduotuvė išrinko produktus, kurie padės kasdieninėje jūsų veikloje, laisvalaikyje, palaikant švarą namuose ar gaminant maistą. Parduotuvė naudoja tik aplinkai draugiškas priemones, kurios vėliau gali būti perdirbtos ar panaudotos antram gyvenimui.

Tad gerai pagalvokite, kokią aplinką paliksite po savęs ir pradėkite vartoti atsakingai.

Related Posts