Taupymo įpročiai Lietuvoje

Taupymo įpročiai Lietuvoje

Tinkamai taupyti pinigus – vienas iš svarbiausių ir kertinių finansų valdymo įpročių. Ištikus ekonominiam nuosmukiui valstybės mastu, netekus darbo ar atsiradus būtinybei daugiau išlaidų, nėra nieko geriau kaip būtų turėti atsidėjus pinigų “juodai dienai”.

Vis dėl to, lietuvių taupymo įpročiai nėra tokie geri, kaip, kad gali pasirodyti. Atvirkščiai, daugelis finansinių banko ekspertų yra linkę manyti, jog lietuvių taupymas – keliantis nerimą, o tą ypač išryškino COVID-19 pasaulinė pandemija.

Šiame straipsnyje aptarsime pagrindines finansininkų įžvalgas apie lietuvių taupymo įpročius bei pateiksime keletą patarimų kaip sėkmingai taupyti savo pinigus, ypač jeigu planuojate atidaryti savo verslą ir jus domina įmonių steigimas.

Ką ekspertai savo apie lietuvių finansus?

Taupymo įpročiai Lietuvoje

Lietuvos bankų atlikti tyrimai byloja, jog visų pirma taupo tikrai ne visi mūsų šalies gyventojai.

Apie ketvirtadalis dirbančių skyrė daugiau nei 20 procentų mėnesinių pajamų taupymui, o 23 procentai mažiau nei penktadalį, tuo tarpu net trečdalis apklaustų reguliariai apskritai netaupo arba atsideda tik tiek kiek lieka kiekvieną mėnesį.

Taigi, bankininkų išvados tikrai nedžiugina – daugiau nei pusė apklaustųjų neturi normalių pinigų, taupymo įpročių ir neturi pasiruošę vadinamosios finansinės pagalvės esant krizinėms situacijoms.

Tai esą ypač išryškėjo COVID-19 pandemijos fone kuomet daugelis žmonių neteko savo pastovių pajamų šaltinių ar apskritai prarado darbo vietas.

Vieni žmonės linkę teigti, jog jie netaupo vien dėl to, jog jie neturi už ką tai daryti. Kiti – atvirkščiai, net ir gaudami didelias pajamas nemato reikalo to daryti.

Tačiau taupyti gali išmokti kiekvienas, o svarbiausia – laikytis tam tikrų principų. Juos aptarsime žemiau.

Patarimai padėsiantys išmokti taupyti

Geriausia pradėti nuo smulkmenų

Ko gero daugelis yra girdėjęs apie tai, jog lėšų taupymui reikėtų atsidėti iškart gavus įplaukų, pvz.: atlyginimą ir jų net neįtraukti į šeimos biudžetą. Tačiau toks žingsnis neretai gali skausmingai atsiliepti finansams jeigu žmogus nėra prie to pripratęs.

Puikus sprendimas – pradėti po truputį. Nuo kasdienių išlaidų atsidėjus po eurą ar du, akimirksniu pasimatys skirtumas mėnesio gale. Kaip teigia ekspertai, nėra tiek svarbu kiek atsidėsime, tačiau galų gale pradėsime vystyti tą taupymo įprotį pamažu.

Viena iš naujausių paslaugų kurias siūlo Lietuvos pagrindiniai bankai – tai taupymas suapvalinant išlaidų sumą. Jei tarkime už pirkinius sumokėjote 19.90, bankinė kortelė suapvalins tą skaičių iki 20, na o tie 10 centų jums keliaus į taupymo sąskaitą.

Vėliau tą santaupų sumą bus galima persivesti sau tiesiog į banko sąskaitą. Tokia išmani naujiena yra galima daugelyje Lietuvos bankų skaitmeninių programėlių, o pati paslauga – nieko nekainuoja.

Nors, žinoma, pinigus visuomet galima atsidėti ir fiziškai.

Stebėkite kaip pavyksta taupyti

Visi žinome tą puikų jausmą kai kažkas įvyksta taip kaip mes planavome, o mūsų pastangos atsiperka. Tas pats ir su taupymu. Jeigu norite išvystyti taupymo įprotį – būtina pratinti save prie to teigiamo jausmo kuomet tai pavyksta padaryti.

Taupymo progresą stebėkite reguliariai – kas savaitę, kas mėnesį, užmeskite akį ir metų gale. Pamatysite, jog po truputėlį, progresas tikrai atsiras ir nebus nieko geriau matyti, jog jūs turite pinigų susikaupusių būtent jūsų pastangomis.

Turėkite tikslą

Jei norime kažko pasiekti mums būtinas tikslas. Tai – elementari psichologija kuri galėtų būti pritaikyta praktiškai bet kuriai gyvenimo sričiai ar tai būtų sportavimas, žalingų įpročių atsikratymas ar mūsu atžvilgiu – taupymas.

Pasidarykite konkretų tikslą dėl ko jūs taupote. Tai pradžiai nebūtinai turėtų kokia nors ambicinga priežastis tokia kaip naujas automobilis, o užtenka vien dėl to, kad atsidėti pinigų “juodai dienai”.

Pasak ekspertų, puiki taisyklė jaunesniems ar mažesnes pajamas gaunantiems žmonėms sukaupti jų tiek, jog 1-3 mėnesius būtų galima išgyventi be pajamų šaltinio, o daugiau uždirbantiems – 6 mėnesius.

Pabaigai

Straipsnyje aptarėme lietuvių taupymo įpročius bei keletą patarimų kaip išmokti taupyti reguliariai. Svarbiausia – pradėti nuo pradžių ir turėti aišku tikslą, na o atėjus “juodai dienai” turėsite piniginę pagalvę kuri padės išgyventi sudėtingą situaciją.

Paruošta pagal: financelt.lt informaciją.

 

Related Posts